Co dalej z projektem ustawy o sygnalistach
Co dalej z projektem ustawy o sygnalistach? Kiedy zapoznamy się z treścią nowego brzemienia projektowanych przepisów, uwzględniającego uwagi zgłoszone na etapie opiniowania i konsultowania? Kiedy zaczną obowiązywać przepisy ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa? Podjęliśmy starania ukierunkowane na pozyskanie odpowiedzi na ww. pytania bezpośrednio w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.Rozmowę z pracownikiem działu legislacji w dniu 3 grudnia 2021r., przeprowadził Robert Stańczyk.
Robert Stańczyk W piątek (3 grudnia 2021 r.) otrzymaliśmy informację od działu legislacji MRPiPS w sprawie projektu ustawy o zgłaszaniu naruszeń prawa i ochrony osób zgłaszających tzw. sygnalistów. Okazuje się, że w ramach opiniowania i konsultacji ministerstwo otrzymało kilkaset stron uwag - ustawa jest obecnie w trakcie uzgodnień między resortami. Sama treść ustawy ma się dość mocno zmienić, eliminując przy tym wykryte nieprawidłowości. Biorąc pod uwagę obecny stan rzeczy można przyjąć, że ustawa zostanie podjęta w wymaganym przez dyrektywę terminie tj. 17 grudnia 2021 r., przy czym należy spodziewać się dodatkowo okresu na jej wdrożenie. Dyrektywa nie ma bezpośredniego zastosowania - wymagana jest implementacja przez polskiego ustawodawcę.
Szkolenie dla sygnalistów - aktualizacja
Szkolenie dla sygnalistów - aktualizacja Już dziś warto zastanowić się jak w praktyce przygotować organizację do wymogów określonych w dyrektywie. Jak skuteczne wdrożyć mechanizmy zgłaszania naruszeń? Jak zapewnić poufność sygnaliście i sprawić by nam zaufał? Jaką rolę pełni komunikacja we wdrażaniu systemu zgłaszania nieprawidłowości? Jak chronić dane osobowe sygnalisty? Jakie korzyści dla organizacji niesie skutecznie wdrożony system ochrony sygnalistów? Przygotowane przez nas warsztaty, jak i dokumenty, które otrzymają uczestnicy, opierać będą się na obowiązujących przepisach prawa.