Raportowanie zdarzeń medycznych w przypadku podwykonawstwa
Raportowanie zdarzeń medycznych w przypadku podwykonawstwa. Temat poruszaliśmy w licznych naszych opracowaniach „Od kiedy obowiązek raportowania zdarzeń medycznych i wymiany danych z P1„. Opisując zagadnienie zwracaliśmy uwagę na jeden z wielu problematycznych elementów. Mianowicie na to, kogo obciążać będzie obowiązek raportowania w sytuacji np. zlecenia przez lekarza POZ badania do laboratorium. Pojawiło się ostateczne – słuszne – stanowisko CeZ w tej sprawie …
Słuszność stanowiska zgodna z Raportem NIK
Jak wynika z Raportu NIK, o czym pisaliśmy w naszym opracowaniu „Raport NIK o KRI w podmiotach medycznych” problemem jest brak integracji z systemami obsługi diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej. Przyczyna tkwi nie tylko w kosztochłonności procesu integracji, ale i w zapewne w przygotowaniu samych aplikacji do przeprowadzenia takiego procesu integracji.
# 1 - stanowisko CeZ
# 2 - stanowisko CeZ
1 podmiot zlecający odpowiada za przekazanie kompletu informacji o zrealizowanym na rzecz pacjenta świadczeniu (w tym procedur medycznych wykonanych przez podwykonawcę) w ramach danego zdarzenia medycznego oraz za zaindeksowanie wytworzonej w związku z tym EDM (zgodne z dotychczasową rekomendacją w zakresie raportowania informacji realizowanych przez podwykonawców),
2 podmiot zlecający raportuje informację o zrealizowanym przez niego zdarzeniu medycznym (m.in. o zrealizowanych procedurach medycznych) i wytworzonej EDM, z wyłączeniem procedur medycznych zleconych do wykonania podwykonawcy (np. badanie). Informacje o wykonanych przez podwykonawcę procedurach medycznych – w zastępstwie podmiotu zlecającego – może przekazać do SIM podwykonawca. Podwykonawca raportując do SIM wskazuje wykonane przez niego procedury oraz oznaczenie podmiotu zlecającego wykonanie tej procedury (identyfikator i umowa z NFZ), a także przekazuje informacje o indeksie EDM, który będzie udostępniać online. Realizacja tego wariantu wymaga ustaleń pomiędzy podmiotem zlecającym i podwykonawcą sposobu realizacji obowiązków raportowych. (...)".
# 3 - stanowisko CeZ
Raportowanie zdarzeń medycznych w przypadku podwykonawstwa
Jak czytamy w Komunikacie CeZ koniecznym stanie się w związku ze zmianą pierwotnego stanowiska dokonanie korekt i zmian w przepisach. Odpowiednie zmiany znajdą odzwierciedlenie w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej.
Do kiedy podwykonawcy mają czas na zmiany ...
Do końca 2021 r. możliwe jest raportowanie na dotychczasowych zasadach (raportuje podmiot zlecający lub podwykonawca jeżeli podmioty tak uzgodnią), zaś od stycznia 2022 r. obowiązywać będą założenia wskazane w niniejszym komunikacie.
Stanowisko CeZ – trzecie zaktualizowane [dostępne 07.10.2021r.]
Stanowisko CeZ – drugie [dostępne 07.10.2021r.]
Stanowisko CeZ – pierwsze [dostępne 07.10.2021r.]

Jak przygotować system informatyczny do prowadzenia EDM
Prezentacja VIDEO na temat tego, jak przygotować jednostkę medyczną do prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej od strony informatycznej.

Jak sprawdzić i zaplanować przygotowanie IT do dokumentacji elektronicznej
Jakie wymogi musi spełniać system teleinformatyczny, aby mógł być wykorzystany do prowadzenia dokumentacji w postaci elektronicznej. Ankieta sprawdzająca z pytaniami weryfikującymi.

Jak poprawnie wykonać Audyt Bezpieczeńśtwa Informacji KRI
Szkolenie na żywo (online) eksperci zaprezentują , w jaki sposób zgodnie z prawem i prawidłowo można wykonać samodzielnie Audyt bezpieczeństwa informacji KRI.