Ustawa o niektórych zawodach medycznych
Ustawa o niektórych zawodach medycznych – mamy projekt nowych przepisów, których celem jest uregulowanie warunków i zasad wykonywania zawodów medycznych, tych które do tej pory nie były objęte regulacjami ustawowymi, z uwzględnieniem tematyki dotyczącej ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących zawód medycznych oraz odpowiedzialności zawodowej tych podmiotów.
Jakich zawodów dotyczy regulacja ...
Projekt ustawy zawiera regulacje odnoszące się do następujących zawodów:
- asystentka stomatologiczna;
- dietetyk;
- elektroradiolog;
- higienistka stomatologiczna;
- logopeda;
- masażysta;
- opiekun medyczny;
- optometrysta;
- ortoptystka;
- podiatra;
- profilaktyk;
- protetyk słuchu;
- technik dentystyczny;
- technik farmaceutyczny;
- technik ortopeda;
- technik sterylizacji medycznej;
- terapeuta zajęciowy.
Jakich zawodów dotyczy projektowana regulacja ...
Projekt ustawy jest podstawą do określenia m.in.:
- zadań zawodowych, do wykonywania których są uprawnione osoby wykonujące zawód medyczny;
- wymagań kwalifikacyjnych niezbędnych do wykonywania zawodu medycznego;
- efektów uczenia się właściwych dla danego zawodu medycznego, które muszą być realizowane w ramach kształcenia zawodowego, biorąc pod uwagę konieczność odpowiedniego przygotowania absolwentów do wykonywania zawodu medycznego;
- kodeksu etyki i deontologii medycznej dla osób wykonujących zawód medyczny.
Osoba wykonująca zawód medyczny ...
Jak czytamy w treści projektu
cyt.:”(…)Zawody, które zostały objęte przedmiotową regulacją wyczerpują wszystkie zawody wpisujące się w definicję zawodu medycznego, a które nie posiadają dotychczas regulacji ustawowych. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 711, z późń. zm.) osobą wykonującą zawód medyczny jest osoba uprawniona na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osoba legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny. Jednocześnie, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, świadczenia zdrowotne są to działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.(…)”.
Rejestr osób wykonujących zawód medyczny ...
Jak czytamy w treści projektu
cyt.:”(…)W projekcie ustawy określono, iż Minister właściwy do spraw zdrowia prowadzi rejestr, na podstawie danych zamieszczanych na prowadzony w systemie teleinformatycznym, którego administratorem jest jednostka podległa ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwa w zakresie systemów informacyjnych w ochronie zdrowia, natomiast administratorem danych przetwarzanych w tym rejestrze jest minister właściwy do spraw zdrowia. Rejestr osób wykonujących zawód medyczny pozwoli na uzyskanie informacji o aktualnej liczbie osób bieżąco przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby wykonującej zawód medyczny(…)”.
Celem utworzenia rejestru jest ...
Jak czytamy w treści projektu
cyt.:”(…)Rejestr osób wykonujących zawód medyczny pozwoli na uzyskiwanie informacji o aktualnej liczbie osób wykonujących zawód medyczny, sposobie wykonywania tego zawodu, jak również będzie źródłem informacji o potrzebach kadrowych w tych zawodach w poszczególnych rejonach kraju. Ponadto rejestr ten będzie również cennym narzędziem analitycznym dotyczącym prawidłowego wykonywania zawodu medycznego.(…)”
Zakres danych przetwarzanych ...
Rejestr będzie jawny w zakresie nw danych:
- imię i nazwisko,
- numer wpisu,
- data wpisu,
- informacje o realizacji ustawicznego rozwoju zawodowego,
- informacje o miejscu wykonywania zawodu medycznego,
- informacje o zawierzeniu prawa do wykonywania zawody,
- datę wykreślenia,
- przyczynę wykreślenia.
Wpis do obowiązkowego rejestru będzie płatny ...
Jak czytamy w treści projektu
cyt.:”(…)Wpis do rejestru osoby wykonującej zawód medyczny podlega opłacie w wysokości określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 9, która nie może być wyższa niż 2% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za rok poprzedzający rok, w którym ustalana jest opłata, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w drodze obwieszczenia, do dnia 15 stycznia każdego roku. Natomiast zmiana danych objętych rejestrem oraz skreślenie z rejestru nie podlegają opłacie. Powyższa opłata stanowi dochód budżetu państwa.(…)”
Ustawiczny rozwój zawodowy ...
Jak czytamy w treści projektu
cyt.:”(…)Projekt ustawy reguluje również kwestie związane z ustawicznym rozwojem zawodowym osób wykonujących zawód medyczny.W projekcie ustawy przyjęto zasadę, że osoba wykonująca zawód medyczny ma prawo i obowiązek do ustawicznego rozwoju zawodowego, w ramach kształcenia podyplomowego (szkolenie specjalizacyjne i kursy kwalifikacyjne) oraz doskonalenia zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Zaproponowane w projekcie rozwiązania dotyczące szkolenia specjalizacyjnego i uzyskiwania tytułu specjalisty w danej dziedzinie ochrony zdrowia są oparte na dotychczasowym systemie szkolenia specjalizacyjnego. Ponadto, projekt ustawy zakłada wprowadzenie kursów kwalifikacyjnych dla osób wykonujących zawód medyczny, dzięki którym nabędą oni dodatkowe kwalifikację niewynikające z kształcenie przeddyplomowego.(…)”.
Kontrola realizacji ustawicznego kształcenia ...
Jak czytamy w treści projektu
cyt.:”(…)Projekt ustawy określa również działania kontrolne w ramach kształcenia zawodowego osób wykonujących dany zawód medyczny, celem zapewniania odpowiedniej jakości tego kształcenia. Kontrola realizacji kursów kwalifikacyjnych i doskonalących będzie prowadzona przez zespół kontrolny, powoływany przez dyrektora CMKP.(…)”.
Odpowiedzialność zawodowa ...
Jak czytamy w treści projektu
cyt.:”(…)Projekt ustawy reguluje kwestie odnoszące się do odpowiedzialności zawodowej osób wykonujących zawód medyczny. Osoby wykonujące zawód medyczny podlegają odpowiedzialności zawodowej za naruszenie zasad etyki zawodowej i deontologii zawodowej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu medycznego. (…)”.
Katalog kar ...
Katalog kar za przewinienia zawodowe obejmuje:
- upomnienie;
- nagana;
- kara pieniężna;
- wykreślenie z rejestru na okres od roku do 5 lat;
- zawieszenie prawa do wykonywania zawodu medycznego na okres od 3 miesięcy do roku;
- pozbawienie prawa do wykonywania zawodu medycznego.
Materiały źródłowe:
Projekt – Ustawa o niektórych zawodach medycznych [Link aktywny: 25.01.2022r., godz.: 9:00]