Rozporządzenie w sprawie pracy zdalnej w administracji
Rozporządzenie w sprawie pracy zdalnej w administracji – mamy przepisy określające zasady i wytyczne według, których pracodawcy administracji publicznej powinni postępować.
Rozporządzenie w sprawie pracy zdalnej w administracji ...
Przepisy wprowadzają zmianę w wykonywaniu w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych zadań o charakterze publicznym. Przepisy wprowadzają zasadę, iż zadania te mają być realizowane w trybie pracy zdalnej. Praca zdalna ma natomiast być świadczona na zasadach określonych przepisami art. 3 ust. 3-8 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2095, z późn. zm.).
Wyjątek od obowiązkowej pracy zdalnej ...
Wyjątki od zasady, iż praca ma być świadczona w trybie pracy zdalnej stanowią sytuacje, w których realizacja określonych zadań jest niezbędna do zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, a ich realizacja nie jest możliwa w ramach pracy zdalnej.
Jaki jest cel wprowadeznia regulacji ...
Rozporządzenie w sprawie pracy zdalnej w administracji ma zapewnić zmniejszenie liczby kontaktów między pracownikami urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych realizujących zadania o charakterze publicznym. Ma również doprowadzić, do ograniczenia kontaktów ww. osób grup osób z interesantami. Działania te podejmowane są w celu zmniejszenia ryzyko powstawania tzw. ognisk zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Tego rodzaju rozwiązanie ma zapobiegać występowaniu oraz potencjalnie przerywać łańcuch zakażeń tym wirusem w ww. miejscach.
Zasady pracy zdalnej w administracji publicznej ...
Do warunków świadczenia pracy zdalnej stosuje niżej wymienione zasady:
- Wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy. W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub dotyczyć wykonywania części wytwórczych lub usług materialnych.
- Narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej zapewnia pracodawca.
- Przy wykonywaniu pracy zdalnej pracownik może używać narzędzi lub materiałów niezapewnionych przez pracodawcę pod warunkiem, że umożliwia to poszanowanie i ochronę informacji poufnych i innych tajemnic prawnie chronionych, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa lub danych osobowych, a także informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.
- Na polecenie, pracownik wykonujący pracę zdalną ma obowiązek prowadzić ewidencję wykonanych czynności, uwzględniającą w szczególności opis tych czynności, a także datę oraz czas ich wykonania. Pracownik sporządza ewidencję wykonywanych czynności w formie i z częstotliwością określoną w poleceniu wykonywania pracy zdalnej.
- Polecenie wykonywania pracy zdalnej może zostać cofnięte w każdym czasie.
Dokumentacja do wdrożenia w urzędzie pracy zdalnej ...
Pakiet dokumentów, do wdrożenia obowiązkowej pracy zdalnej składa się z następujących opracowań:
- Regulamin pracy zdalnej w administracji publicznej.
- Test sprawdzający umiejętności pracownika pod kątem możliwości polecenia mu pracy zdalnej.
- Wzór polecenia służbowego wykonywania pracy zdalnej dla pracownika.
- Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z zasadami świadczenia pracy zdalnej.
- Zasady bezpiecznej pracy zdalnej z dostępem zdalnym do danych – informacje dla pracowników.
- Procedura zdalnego dostępu do danych.
1 komentarz do “Rozporządzenie w sprawie pracy zdalnej w administracji”
Możliwość komentowania została wyłączona.