Dokumentacja medyczna osób pozbawionych wolności
Dokumentacja medyczna osób pozbawionych wolności – Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej prowadzonej w podmiotach leczniczych dla osób pozbawionych wolności oraz sposobu jej przetwarzania.
Utrata mocy wiążącej przez dotychczasowe przepisy ...
Jak czytamy w treści uzasadnienia do Projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej prowadzonej w podmiotach leczniczych dla osób pozbawionych wolności oraz sposobu jej przetwarzania [Dalej Rozporządzenie MS]
cyt.: „(…)Dotychczasowy akt wykonawczy wydany na podstawie przedmiotowego upoważnienia ustawowego,tj. rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 lutego 2016 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej prowadzonej w podmiotach leczniczych dla osób pozbawionych wolności oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. poz. 258), utracił moc obowiązującą przez wzgląd na zmianę brzmienia tego upoważnienia dokonaną w art. 3 ustawy z dna 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2219). Zgodnie z art. 8 przywołanej ustawy dotychczasowe rozporządzenie utraciło moc z dniem 1 maja 2020 r. Konieczne jest zatem wydanie nowego rozporządzenia w przedmiotowym zakresie.(…)”.
Co się zmieniło ...
Luka prawna konieczna do usunięcia ...
Jak czytamy w Projekcie Rozporządzenia MS
cyt.: „(…)Zakłada się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Tak krótki okres vacatio legis uzasadniony jest koniecznością usunięcia luki prawnej, powstałej w dniu 1 maja 2020 r. W obecnym stanie prawnym brak jest bowiem regulacji wypełniającej upoważnienie ustawowe zawarte w art. 30 ust. 2 ustawy o prawach pacjenta. Możliwie szybkie wejście w życie rozporządzenia uzasadnione jest więc ważnym interesem państwa. Mając na uwadze fakt, że treść projektowanego rozporządzenia jest funkcjonalnie identyczna z regulacjami obowiązującymi obecnie, tak dalece idącemu skróceniu terminu wejścia w życie rozporządzenia nie przeciwstawia się zasada demokratycznego państwa prawnego.(…)”.