Aplikacja kwarantanna domowa.
Aplikacja kwarantanna domowa. Zgodnie z art. 7e ust. 1 Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020r., poz. 374 ze zm.) [dalej Specustawa] cyt.: „(…) osoba podlegająca na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi obowiązkowej kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 instaluje na swoim urządzeniu mobilnym udostępnione przez ministra właściwego do spraw informatyzacji oprogramowanie służące do potwierdzania realizacji obowiązku przestrzegania kwarantanny oraz używa go do potwierdzania realizacji tego obowiązku (…)”.
Aplikacji nie muszą instalować niewidzący, niedowidzący, ale także Ci, którzy nie posiadają urządzeń mobilnych, nie są abonentami / użytkownikami sieci telekomunikacyjnej.
Zgodnie z art. 7e ust. 2 Specustawy cyt.: „(…) obowiązek zainstalowania i używania oprogramowania, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzącej lub niedowidzącej), osoby, która złożyła oświadczenie, że nie jest abonentem lub użytkownikiem sieci telekomunikacyjnej lub nie posiada urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie tego oprogramowania (…)”.
Oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Zgodnie z art. 7e ust. 3 Specustawy cyt.: „(…) oświadczenie, o którym mowa w ust. 2, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie zamieszcza w nim klauzulę następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia (…)”.
Komentarz.
• nie są abonentem sieci telekomunikacyjnej, albo
• nie są użytkownikiem sieci telekomunikacyjnej, albo
• nie posiadają urządzenia mobilnego, które umożliwia zainstalowanie tego oprogramowania.