Zakaz fotografowania obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa
Zakaz fotografowania obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa. Ustawa z dnia z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny [dalej Ustawa o obronie Ojczyzny] w dziale XX zatytułowanym „Militaryzacja i ochrona obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa” zawiera przepisy wprowadzające zakaz fotografowania obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa. Dział XXV Ustawy o obronie Ojczyzny zawiera natomiast przepisy karne i przepisy o karach pieniężnych, które m.in. określają sankcje za naruszenie zakazu fotografowania obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa.
Czego dotyczy zakaz ...
Zgodnie z art. 616a Ustawy o obronie Ojczyzny
- Zakazuje się, bez zezwolenia, fotografowania, filmowania lub utrwalania w inny sposób obrazu lub wizerunku:
1) obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów resortu obrony narodowej nieuznanych za obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów infrastruktury krytycznej, jeżeli zostały oznaczone znakiem graficznym wyrażającym ten zakaz, zwanym dalej „znakiem zakazu fotografowania”;
2) osób lub ruchomości znajdujących się w obiektach, o których mowa w pkt 1.
- Zakazu, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się, jeżeli czynności wymienione w tym przepisie są wykonywane w ramach ochrony obiektów, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
- O oznaczeniu obiektu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, znakiem zakazu fotografowania decyduje organ właściwy w zakresie ochrony tego obiektu, uwzględniając zagrożenia dla bezpieczeństwa obiektu.
- Obiekty objęte zakazem, o którym mowa w ust. 1, oznacza się znakiem zakazu fotografowania w sposób i w miejscach zapewniających widoczność tych znaków dla osób postronnych. Oznaczenia obiektu dokonuje podmiot władający obiektem.
- Zezwolenia na fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób obrazu obiektów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, wizerunku osób lub ruchomości, o których mowa w ust. 1 pkt 2, udziela organ, o którym mowa w ust. 3, mając na uwadze konieczność zapewnienia bezpieczeństwa obiektu oraz interes bezpieczeństwa i obronności.
- Minister Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, tryb oraz terminy wydawania zezwoleń, o których mowa w ust. 5, oraz wzór znaku zakazu fotografowania, sposób jego uwidocznienia, utrwalenia i rozmieszczenia w lub na obiektach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mając na uwadze zapewnienie sprawności postępowania oraz jednoznaczności, widoczności i czytelności zakazu w lub na obiekcie.
Kary grożące za złamanie zakazu ...
Zgodnie z art. 683 Ustawy o obronie Ojczyzny
- Kto bez zezwolenia fotografuje, filmuje lub utrwala w inny sposób obraz obiektu, o którym mowa w art. 616a, oznaczonego znakiem zakazu fotografowania, albo wizerunek osoby lub ruchomości znajdującej się w takim obiekcie, podlega karze aresztu albo grzywny.
- W razie popełnienia wykroczenia określonego w ust. 1 można orzec przepadek przedmiotów pochodzących z tego wykroczenia oraz służących do popełnienia wykroczenia, choćby nie stanowiły własności sprawcy.
Czy tylko fotografowanie jest zakazane ...
Przepis wprowadza określony zakaz., zakaz który obowiązuje tylko wówczas, kiedy nie zostaje wyłączony przez określone zezwolenie, o jakim mowa w przepisie.
Zakaz, o jakim mowa w przepisie, to:
- Zakaz fotografowania. Zakaz utrwalania obrazów z wykorzystaniem techniki fotografowania.
- Zakaz filmowania. Przepis nie precyzuje, pojęcia filmowania. W wąskim tego słowa znaczeniu uznać należał, uznać iż jest to zakaz rejestrowania samego obrazu, albo samego dźwięku, albo obrazu oraz dźwięku, techniką filmowania z utrwaleniem materiału filmowanego. W szerokim tego słowa znaczeniu uznać należy, iż jest to zakaz rejestrowania samego obrazu, albo samego dźwięku, albo obrazu oraz dźwięku, techniką filmowania z utrwaleniem materiału filmowanego, ale także zakaz przekazywania, utrwalania materiału filmowego, samego obrazu, albo samego dźwięku, albo obrazu oraz dźwięku (streaming).
- Zakaz utrwalania w inny sposób niż przez fotografowania oraz filmowanie. Przykładem tej kategorii utrwalania, dokonywanej w inny sposób aniżeli przez fotografowanie oraz filmowanie, może być np. zapisanie w postaci cyfrowej materiałów uprzednio sfotografowanych lub sfilmowanych, jakie prezentowane są w sieci internet, z zastrzeżeniem, iż dotyczy to sytuacji, w której owa prezentacja już dokonana została z naruszeniem przepisów omawianych. Nie będzie wyrazem takiego utrwalania zapisanie zdjęć lub filmów, które w sposób zgodny z prawem opublikowane zostały i przekazane do publicznej wiadomości za pośrednictwem mediów. Innym przykładem utrwalania w inny sposób, aniżeli przez fotografowanie oraz filmowanie, może być wykonywanie rysunku.
- Zakaz utrwalania w inny sposób niż przez fotografowania oraz filmowanie obowiązuje wtedy kiedy utrwalany jest tylko sam obraz.
- Zakaz utrwalania w inny sposób niż przez fotografowania oraz filmowanie obowiązuje wtedy kiedy utrwalany jest tylko sam wizerunek.
- Zakaz utrwalania w inny sposób niż przez fotografowania oraz filmowanie obowiązuje wtedy kiedy utrwalany jest zarówno obraz oraz wizerunek.
- Zakaz łącznie fotografowanie oraz filmowanie,
- Zakaz łącznie fotografowania oraz utrwalania w inny sposób obrazu lub wizerunku,
- Zakaz łącznie filmowanie oraz utrwalania w inny sposób obrazu lub wizerunku.
Czy tylko obiekty objęte są zakazami ...
Zakazami, o jakich mowa w ust. 1 objęte są:
- Obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa państwa.
- Obiekty szczególnie ważne dla obronności państwa.
- Obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa oraz obronności państwa.
- Obiekty resortu obrony narodowej.
- Obiekty resortu obrony narodowej, ale tylko takie, które nie zostały uznane za szczelnie ważne dla bezpieczeństwa państwa. Takie które uznane zostały za obiekty resortu obrony narodowej za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa państwa, objęte są zakazem, jako obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa państwa (o czym mowa powyżej).
- Obiekty resortu obrony narodowej, ale tylko takie, które nie zostały uznane za szczelnie ważne dla obronności państwa. Takie które uznane zostały za obiekty resortu obrony narodowej za szczególnie ważne dla obronności państwa, objęte są zakazem, jako obiekty szczególnie ważne dla obronności państwa (o czym mowa powyżej).
- Obiekty resortu obrony narodowej, ale tylko takie, które nie zostały uznane za szczelnie ważne dla bezpieczeństwa oraz obronności państwa. Takie które uznane zostały za obiekty resortu obrony narodowej za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa oraz obronności państwa, objęte są zakazem, jako obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa oraz obronności państwa (o czym mowa powyżej).
- Obiekty infrastruktury krytycznej. Infrastrukturę krytyczną – stanowią systemy oraz wchodzące w ich skład powiązane ze sobą funkcjonalnie obiekty, w tym obiekty budowlane, urządzenia, instalacje, usługi kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli oraz służące zapewnieniu sprawnego funkcjonowania organów administracji publicznej, a także instytucji i przedsiębiorców. Infrastruktura krytyczna obejmuje systemy: zaopatrzenia w energię, surowce energetyczne i paliwa, łączności, sieci teleinformatycznych, finansowe, zaopatrzenia w żywność, zaopatrzenia w wodę, ochrony zdrowia, transportowe, ratownicze, zapewniające ciągłość działania administracji publicznej, produkcji, składowania, przechowywania i stosowania substancji chemicznych i promieniotwórczych, w tym rurociągi substancji niebezpiecznych[1].
Obiekty, o jakich mowa w przepisie, objęte są zakazami fotografowania, filmowania lub utrwalania w inny sposób obrazu lub wizerunku wtedy, kiedy zostały odpowiednio oznakowane znakami graficznymi wyrażającymi ten zakaz. Znak graficzny, o jakim mowa w przepisie, nazywany został jako „znak zakazu fotografowania”. Nazwa tego znaku graficznego, nie stanowi jednak ograniczenia zakazów fotografowania, filmowania lub utrwalania w inny sposób obrazu lub wizerunku tylko do zakazu fotografowania.
[1] Art. 3 pkt 2) Ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20070890590 [Dostęp: 4.04.2025r., godz.:8:30]
Zakazami, o jakich mowa w ust. 1 objęte są:
- Osoby, jakie znajdują się w obiektach,
- szczególnie ważne dla bezpieczeństwa państwa.
- szczególnie ważne dla obronności państwa.
- szczególnie ważne dla bezpieczeństwa oraz obronności państwa.
- resortu obrony narodowej.
- które nie zostały uznane za szczelnie ważne dla bezpieczeństwa państwa. Takie które uznane zostały za obiekty resortu obrony narodowej za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa państwa, objęte są zakazem, jako obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa państwa (o czym mowa powyżej).
- które nie zostały uznane za szczelnie ważne dla obronności państwa. Takie które uznane zostały za obiekty resortu obrony narodowej za szczególnie ważne dla obronności państwa, objęte są zakazem, jako obiekty szczególnie ważne dla obronności państwa (o czym mowa powyżej).
- które nie zostały uznane za szczelnie ważne dla bezpieczeństwa oraz obronności państwa. Takie które uznane zostały za obiekty resortu obrony narodowej za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa oraz obronności państwa, objęte są zakazem, jako obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa oraz obronności państwa (o czym mowa powyżej).
- infrastruktury krytycznej.
- Ruchomości, jakie znajdują się w obiektach,
- szczególnie ważne dla bezpieczeństwa państwa.
- szczególnie ważne dla obronności państwa.
- szczególnie ważne dla bezpieczeństwa oraz obronności państwa.
- resortu obrony narodowej.
- które nie zostały uznane za szczelnie ważne dla bezpieczeństwa państwa. Takie które uznane zostały za obiekty resortu obrony narodowej za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa państwa, objęte są zakazem, jako obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa państwa (o czym mowa powyżej).
- które nie zostały uznane za szczelnie ważne dla obronności państwa. Takie które uznane zostały za obiekty resortu obrony narodowej za szczególnie ważne dla obronności państwa, objęte są zakazem, jako obiekty szczególnie ważne dla obronności państwa (o czym mowa powyżej).
- które nie zostały uznane za szczelnie ważne dla bezpieczeństwa oraz obronności państwa. Takie które uznane zostały za obiekty resortu obrony narodowej za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa oraz obronności państwa, objęte są zakazem, jako obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa oraz obronności państwa (o czym mowa powyżej).
- infrastruktury krytycznej.
- Osoby oraz ruchomości, jakie znajdują się w obiektach,
- szczególnie ważne dla bezpieczeństwa państwa.
- szczególnie ważne dla obronności państwa.
- szczególnie ważne dla bezpieczeństwa oraz obronności państwa.
- resortu obrony narodowej.
- które nie zostały uznane za szczelnie ważne dla bezpieczeństwa państwa. Takie które uznane zostały za obiekty resortu obrony narodowej za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa państwa, objęte są zakazem, jako obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa państwa (o czym mowa powyżej).
- które nie zostały uznane za szczelnie ważne dla obronności państwa. Takie które uznane zostały za obiekty resortu obrony narodowej za szczególnie ważne dla obronności państwa, objęte są zakazem, jako obiekty szczególnie ważne dla obronności państwa (o czym mowa powyżej).
- które nie zostały uznane za szczelnie ważne dla bezpieczeństwa oraz obronności państwa. Takie które uznane zostały za obiekty resortu obrony narodowej za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa oraz obronności państwa, objęte są zakazem, jako obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa oraz obronności państwa (o czym mowa powyżej).
- infrastruktury krytycznej.
Oznakowanie niezbędna dla istnienia zakazu ...
Przepis określa warunki dokonywania oznaczeń obiektów, o jakich mowa w art. 616a ust. 1 pkt .1 Ustawy o obronie Ojczyzny, znakami zakazu fotografowania. Decyzję o oznaczeniu obiektu, podejmuje organ właściwy w zakresie ochrony tego obiektu, co do którego decyzja jest podejmowana. Decyzja podejmowana jest przez organ właściwy z uwzględnieniem zagrożeń dla bezpieczeństwa tego obiektu.
Przepis określa sposób, w jaki dokonuje się oznakowania obiektów znakiem zakazu fotografowania. Oznakowania, dokonuje się w taki sposób i w takich miejscach, aby zapewniało to widoczność tych znaków. Widoczność ma być zapewniona dla osób postronnych. Za osoby postronne uznać należy wszystkie te osoby, których zakaz dotyczy. Oznakowania dokonuje podmiot władający obiektem. Brak jest przepisu wprost wyłączającego zakaz fotografowania, filmowania lub utrwalania w inny sposób obrazu lub wizerunku bez zezwolenia obiektów, osób lub ruchomości znajdujących się w obiektach, których on dotyczy, w związku z dokonaniem oznakowania jednak w sposób, który nie zapewnia widoczności znaków dla osób postronnych.
Załącznik do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 marca 2025 r. (Dz. U. poz. 432) określa wzór znaku zakazu fotografowania. Znak zakazu fotografowania stanowi biała tablica w kształcie kwadratu o boku 60 cm, z czerwoną obwódką o szerokości 3,35 cm, z umieszczonym na górze napisem „ZAKAZ” złożonym z liter w czarnym kolorze o wysokości 7,45 cm oraz z umieszczonym pod nim napisem „FOTOGRAFOWANIA” złożonym z liter w czarnym kolorze o wysokości 3,35 cm, z umieszczonymi poniżej na środku trzema czarno-białymi rysunkami na białym tle obrazującymi aparat fotograficzny, kamerę oraz telefon komórkowy, znajdującymi się w trzech okręgach o średnicy 16 cm, z czerwoną obwódką o szerokości 1,5 cm, przekreślonymi po skosie od lewej górnej części okręgu do prawej dolnej części okręgu czerwoną linią o szerokości 1,5 cm. Pod rysunkami umieszcza się napisy w czterech językach obcych złożone z liter w czarnym kolorze o wysokości 2,24 cm, będące tłumaczeniem napisu „ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA” na język angielski, niemiecki, rosyjski i arabski.
Dalsza część opracowania dostępna w naszym materiale ...
Szczegółowe omówienie przepisów wprowadzających zakaz fotografowania obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa oraz przepisów określających zasady uzyskiwania zezwoleń w ww. zakresie.
Materiały źródłowe
Ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Dostęp: 4.04.2025r., godz.: 11:00