LexKamilek problemy w stosowaniu przepisów
Lex Kamilek problemy w stosowaniu przepisów w praktyce i wystąpienie RPO do MS – jak informuje RPO w związku z licznymi doniesieniami prasowymi, sygnalizuje potrzebę analizy niektórych rozwiązań nowelizacji z 28 lipca 2023 r. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw do ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. inte
Treść komunikatu
Rzecznik Praw Obywatelskich ponadto podnosi, jak cytujemy pniżej:
- Na tle tych regulacji pojawiają się zasadnicze problemy z ich prawidłowym rozumieniem i stosowaniem, a także obawy, że na nałożone obowiązki dotyczące ścisłej weryfikacji mogą odstraszać potencjalnych pracowników, współpracowników, wolontariuszy jednostek prowadzących działalność związaną m.in. z wychowaniem, edukacją lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich.
- Organizacje i jednostki wyrażają wątpliwości wobec zakresu podmiotowego obowiązujących regulacji. Mają problemy z rozstrzygnięciem, czy są zobowiązane do dostosowania się do przepisów ustawy. Przykładowo: nie wie tego kierowca autobusu, który wozi dzieci na wycieczki. Dotyczy to też klubów sportowych, np. stadnin koni, organizatorów szkoleń online; urzędów organizujących warsztaty i spotkania – w tym również dla dzieci i młodzieży szkolnej; czy ustawa dotyczy wszystkich pracowników, nawet tych mających tylko pobieżny kontakt z dziećmi, np. pracujących w recepcji, czy występujących gościnnie z prelekcją, na jednorazowe zaproszenie jako gość honorowy lub specjalny; czy obowiązki wynikające z ustawy dotyczą prywatnych korepetytorów, jednoosobowych gabinetów psychologicznych, stomatologicznych.
- Istotne są też głosy, że regulacje te oznaczają blokadę jakiejkolwiek możliwości nawiązania relacji z dzieckiem, a bez wchodzenia w strefę prywatną nie da się mu pomóc. Pracownicy i wolontariusze od lat pracujący z dziećmi w bliskich relacjach wyrażają obawy, że wprowadzenie standardów ograniczy swobodę pracy z dzieckiem ze względu na ryzyko powstania sytuacji dwuznacznych czy problematycznych.
- Pojawiają się również sygnały, niepozostające bez znaczenia dla efektywności systemu wsparcia małoletnich, że wymóg weryfikacji w rejestrach pracowników, współpracowników, wolontariuszy przed rozpoczęciem pracy/współpracy spowoduje, że zdecydują się oni na wsparcie innych podmiotów, które nie będą wymagały poddania się procedurze weryfikacyjnej i ponoszenia kosztów zaświadczenia.
- Mniejsze organizacje wskazują, że wymogi te przekraczają możliwości samodzielnego ich stworzenia, gdyż są procedurą bardzo złożoną i konieczne jest skorzystanie z płatnej pomocy.
Termin na wdrożenie standardów upłynął 15 sierpnia 2024r. ...
Podmioty zobowiązane przepisami Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich podmioty miały obowiązek opracowania i wdrożenia m.in. Standardów Ochrony Małoletnich w określonym terminie tj. do dnia 15 sierpnia 2024r. upływa czas na wdrożenie Standardów Ochrony Małoletnich.
Ustawa o ochronie sygnalistów - Procedura zgłoszeń wewnętrznych
Wzorcowe - Standardy Ochrony Małoletnich dla podmiotów leczniczych
Wzory oświadczeń kandydatów wymagane przy zatrudnieniu ...
Materiały wykorzystane w opracowaniu
Komunikat RPO w sprawie wystąpienia do Ministra Sprawiedliwości „Uwagi Rzecznika Praw Obywatelskich do tzw. „ustawy Kamilka”. Odpowiedź MS”. [Dostęp: 23.08.2024r., godz.: 8:20]
Wystąpienie RPO z dnia 1.08.2024r. Pismo III.502.14.2024.JA [Dostęp: 23.08.2024r., godz.: 8:20]
Odpowiedź MS z dnia 9.08.2024 Pismo DSRiN-IV.050.134.2024 [Dostęp: 23.08.2024r., godz.: 8:20]
Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich [Dostęp: 23.08.2024r., godz.: 8:20]