Placówka medyczna ma obowiązek wysyłki pacjentowi dokumentacji medycznej na jego żądanie
Placówka medyczna ma obowiązek wysyłki pacjentowi dokumentacji medycznej na jego żądanie – jak informuje Rzecznik Praw Pacjenta, w swoim komunikacie na stronie internetowej, dnia 15 maja 2024 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie zapadł wyrok (V SA/Wa 1827/23) dotyczący kwestii udostępniania dokumentacji medycznej pacjentom.
Refleksje ...
Nie dziwi mnie rozstrzygnięcie, jakie zapadło w ramach postępowania przed WSA. Dziwi mnie jednak fakt, że takie postępowanie miało miejsce. Przyjmując iż zakwestionowanie możliwości przesłania dokumentacji medycznej pacjentowi, jako osobie uprawnionej do dokumentacji, nie znajdowało swojego uzasadnienia w innych elementach, aniżeli tylko decyzja podmiotu medycznego, które obiektywnie mogłyby stanowić tego rodzaju podstawę, jest dla mnie wielce rozczarowującym fakt, iż w tak podstawowej kwestii, warunkiem koniecznym dla jej rozstrzygnięcia było przeprowadzenie postępowania, jakie zakończyło się wydaniem cytowanego orzeczenia – naturalnie, z którym w pełni się zgadzam.
Jako pacjent ...
Niestety, sytuacja pokazuje, iż kwestie związane z realizacją prawa pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej jego dotyczącej, wciąż są tymi prawami, z realizacją których mają problemy podmioty medyczne. Zaskakującym dla mnie zjawiskiem jest także to, iż wciąż, powtarzają się pytania o kwestie zasadnicze, w obszarze udostępniania dokumentacji medycznej.
Jak to wygląda w Twojej placówce medycznej ...
Praktyczny poradnik – udostępnianie dokumentacji medycznej w pytaniach i odpowiedziach – realizując szkolenia dla personelu podmiotów medycznych, czy też wykonując zadania inspektora ochrony danych osobowych, w praktyce często spotykam się z pytaniami dotyczącymi problematyki udostępniania dokumentacji medycznej. Różnorodność stanów faktycznych, z jakimi można mieć do czynienia sprawia iż ilość zadawanych pytań jest dostrzegalna. Charakterystyczne jednak jest to, iż w przeważającej liczbie przypadków stawiane nam pytania powtarzają się. Sprawdź, czy personel Twojej jednostki, jest w stanie poradzić sobie z udzieleniem prawidłowej odpowiedzi na nw. pytania.
- Jakim osobom można udostępniać dokumentację medyczna?
- Czy rodzic małoletniego pacjenta może upoważnić babcię dziecka do dokumentacji medycznej?
- Czy jeden z rodziców małoletniego dziecka musi udzielić upoważnienia drugiemu rodzicowi, aby ten był upoważniony do dokumentacji medycznej ich dziecka?
- Czy mąż ma prawo do dokumentacji medycznej swojej żony?
- Czy konkubent matki dziecka jest upoważniony do dokumentacji medycznej dziecka swojej partnerki?
- Czy brat jest uprawniony do dokumentacji medycznej swojej siostry?
- Jak poprawnie zaadresować przesyłkę listowną zawierająca dokumentację medyczna przesyłaną do pacjenta? Czy taka korespondencja powinna zostać nadana z potwierdzeniem odbioru?
- Czy pacjent może złożyć wniosek o udostępnienie mu jego dokumentacji medycznej za pośrednictwem korespondencji email z pominięciem formularza wniosku, jaki opracowany został w jednostce?
- Czy 16 letni pacjent może upoważnić inną osobę do swojej dokumentacji medycznej?
- Czy 16 letni pacjent może upoważnić inną osobę niepełnoletnią do swojej dokumentacji medycznej?
- Jaką formę musi mieć upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej, aby było ważne?
- Czy upoważnienie do dokumentacji medycznej musi zostać potwierdzone notarialnie, czy podmiot medyczny może tego wymagać od składającego wniosek?
- Czy wyrażenie zgody na udzielanie informacji dotyczących pacjenta oznacza, iż osoba upoważniane jest także do dokumentacji medycznej tego pacjenta?
- Jakie dane należy zawrzeć w upoważnieniu do dostępu do dokumentacji medycznej? Czy można odnotować numer PESEL pacjenta osoby upoważnianej?
- Czy oświadczenie pacjenta o upoważnieniu do dostępu do dokumentacji medycznej złożone ustnie osobiście lub przez telefon może być odnotowane w aplikacji gabinetowej, w której prowadzona jest dokumentacja medyczna, czy też musi taki pacjent osobiście złożyć oświadczenie w placówce medycznej?
- Czy rodzic dziecka, będącego pacjentem, może upoważnić to dziecko do odbioru własnej dokumentacji?
- Czy rodzic będący pacjentem, może upoważnić swoje niepełnoletnie dziecko do odbioru własnej dokumentacji?
- Czy dyrektor dom dziecka ma prawo do dokumentacji medycznej swojego małoletniego wychowanka?
- Czy dziadkowie maja prawo do dostępu do dokumentacji medycznej swojego wnuczka?
- Czy rodzic może upoważnić adwokata do dokumentacji medycznej swojego dziecka?
- Czy osoba upoważniona przez pacjenta ma prawo do tego, aby upoważnić inną osobę trzecią, do dokumentacji medycznej tego pacjenta?
- Czy dziecko może sprzeciwić się temu, aby jego rodzic miał dostęp do jego dokumentacji medycznej?
- Czy dziecko może sprzeciwić się temu, aby osoba upoważniona przez rodzica np. konkubent, miała dostęp do jego dokumentacji medycznej?
- Ile osób maksymalnie może upoważnić pacjent do dostępu do jego dokumentacji medycznej, czy jest jakiś limit?
- Czy złożenie oświadczenia o upoważnieniu do dokumentacji medycznej względem kolejnej osoby przez pacjenta automatycznie cofa upoważnienie złożone wcześniej?
- Czy upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej złożone przez pacjenta za pośrednictwem jego Internetowego Konta Pacjenta jest ważna w każdej placówce?
- Czy upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej złożone przez pacjenta złożone bezpośrednio w placówce medycznej jest ważna w każdej innej placówce?
- Czy pacjent ma możliwość złożenia wniosku o udostępnienie dokumentacji medycznej za pośrednictwem własnego Internetowego Konta Pacjenta?
- Czy personel placówki medycznej ma obowiązek sprawdzić weryfikowania faktu złożenia upoważnienia z wykorzystaniem IKP pacjenta, w sytuacji, kiedy wnioskująca osoba nie posiada takiego upoważnienia przy sobie?
- Czy udostępniając wydruk dokumentacji medycznej prowadzonej w postaci elektronicznej lekarz, który sporządził dokumentację w systemie ma obowiązek potwierdzenia za zgodność z oryginałem jej wydruku własnoręcznym podpisem?
- Czy odpis dokumentacji medycznej musi być potwierdzony za zgodność z oryginałem?
- Czy okres 14 dni jest okresem, jaki podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych ma na udostępnienie dokumentacji licząc od dnia złożenia wniosku o udostępnienie?
- Czy należy określać, czy dany wniosek jest pierwszym wnioskiem w danym zakresie, czy też kolejnym wnioskiem – w sytuacji, kiedy jednak nie pobieramy żadnych opłat za udostępnianie dokumentacji medycznej?
- Czy udostępniając dokumentację medyczną w postaci kserokopii po raz pierwszy w danym zakresie placówka medyczna może pobrać opłatę za jej udostępnienie?
- Czy placówka medyczna może podjąć decyzję w ogóle o nie pobieraniu opłat za udostępnianie dokumentacji medycznych swoich pacjentów?
- Jeśli jeden z rodziców już otrzymał bezpłatnie dokumentację medyczną swojego dziecka w danym zakresie, to czy drugiemu z rodziców również należy udostępnić taką dokumentację w tym samym zakresie nieodpłatnie?
- Jeśli pacjent otrzymał już nieodpłatnie swoją dokumentację medyczną w danym zakresie, to czy osoba przez niego upoważniona również nieodpłatnie otrzyma taką dokumentację w tym samym zakresie?
- Czy pacjent ma obowiązek określenia we wniosku o udostępnienie mu jego dokumentacji medycznej tego, w jakim celu dokumentacja ma zostać udostępniona?
- Czy można uzależnić wydanie dokumentacji medycznej pacjentowi od tego, że przed jej udostępnieniem ureguluje stosowną opłatę?
- Czy można pobierać dodatkowe opłaty za wykonywanie czynności polegającej na potwierdzaniu za zgodność z oryginałem wydawanych kopii dokumentacji medycznej?
- Czy można pobierać dodatkowe opłaty tytułem pokrycia kosztów wysyłki dokumentacji medycznej?
- Czy można pobierać dodatkowe opłaty tytułem pokrycia kosztów elektronicznych nośników danych, na których zapisywana jest do udostępnienia dokumentacja medyczna np. płyty CD/DVD?
- Kto ostatecznie podejmuje decyzję o tym, czy należy udostępnić dokumentację medyczną?
- Czy ktoś powinien sprawdzać dodatkowo, czy dokumentacja została prawidłowo przygotowana do jej udostępnienia?
- Czy należy sprawdzać poprawność adresów e-mail, na jakie przesyłana ma być dokumentacja medyczna?
- Skąd pobrać adres email, na który ma zostać udostępniona dokumentacja medyczna pacjenta?
- Czy należy zabezpieczyć hasłem dokumentację medyczną wysyłaną przez email?
- Czy jednostka ma obowiązek udostępnić dokumentację medyczną prowadzoną w postaci papierowej, jako jej skan elektroniczny za pośrednictwem e-mail?
- Czy należy udostępnić dokumentację medyczną pacjenta w celu kontynuacji leczenia innemu podmiotowi leczniczemu w sytuacji kiedy wniosek składany jest telefonicznie?
- Czy, a jeśli tak, to przez jaki okres czasu należy przechowywać udostępnioną dokumentację medyczną?
- Jakie informacje powinny zostać zawarte w wykazie udostępnianej dokumentacji medycznej?
- W jakiej postaci można prowadzić wykaz udostępnionej dokumentacji medycznej?
- Jak podpisać wykaz udostępnionej dokumentacji, jeśli prowadzony jest on w postaci elektronicznej?
- Czy w wykazie udostępnionej dokumentacji medycznej powinny znajdować się podpisy osób, którym dokumentacja została wydana?
- Komu można udostępnić dokumentację medyczną w oryginale?
- Czy pacjentowi można udostępnić jego dokumentację medyczną w oryginale?
- Czy udostępniając dokumentację w oryginale należy zachować jej kopię w placówce medycznej?
- Jak poinformować wnioskodawcę o odmowie udostępnianie dokumentacji medycznej oraz w jakich sytuacjach może mieć miejsce taka konieczność?
- Czy pacjent może uzyskać informację na temat tego, czy i komu została udostępniona jego dokumentacja medyczna?
- Czy ubezpieczyciel ma prawo dostępu do informacji o stanie zdrowia ubezpieczonego?
- i inne …
Pacjenci, nie bez winy ...
Pacjenci wnioskujący jednak również powinni pamiętać o tym, iż proces udostępniania dokumentacji medycznej można istotnie przyspieszyć, jeśli realizować będą swoje obowiązki w zakresie przekazywania informacji chociażby pozwalających na poprawną identyfikację ich osoby, co tyczy się także wnioskujących, jako osób upoważnionych, czy przedstawicieli ustawowych. Należy także pamiętać, aby aktualizować dane, w przypadku ich zmiany, dane jakimi dysponuje podmiot medyczny, albowiem w trosce o prawa pacjentów w tym w związku z realizacją obowiązku zabezpieczania dokumentacji medycznej, podmioty lecznicze dokonywać będą weryfikacji zgodności przekazywanych danych we wniosku z tymi, jakie zawarte są w posiadanej przez nie dokumentacji, co w skrajnych przypadkach prowadzić może do różnego rodzaju wniosków, a najczęściej wniosku o np. uzupełnienie wniosku o udostępnienie dokumentacji medycznej o określone informacje. Pacjenci powinni także pamiętać o możliwości podjęcia rozstrzygnięć u operatora pocztowego, jakim jest Poczta Polska S.A. – jeśli tego potrzebują – w zakresie zastrzeżenia „Doręczenia przesyłki wyłącznie do rąk własnych” a nie każdemu dorosłemu domownikowi.
Materiały źródłowe
Komunikat RPP – z dnia 16 maja 2024r., „Placówka medyczna ma obowiązek wysyłki pacjentowi dokumentacji medycznej na jego żądanie”. [Dostęp: 21.05.2024r., godz.: 11:00]