Raport RPO dotyczący skutków pandemii
Raport RPO dotyczący skutków pandemii – Rzecznik Praw Obywatelskich przygotował raport podsumowujący czas pandemii. Jest adresowany nie tylko do odpowiednich organów władzy publicznej, ale również do opinii publicznej, mediów i organizacji społecznych.
Spis treści ...
Administracja
• ograniczenia wolności i praw jednostki wprowadzane rozporządzeniami Ministra Zdrowia i Rady Ministrów,
• kary administracyjne,
• kwarantanna,
• unijne cyfrowe zaświadczenia COVID.
Ochrona zdrowia
• funkcjonowanie opieki covidowej,
• funkcjonowanie opieki niecovidowej.
• program szczepień przeciw COVID-19.
Przedsiębiorcy
• ograniczenia i zakazy prowadzenia działalności gospodarczej,
• wsparcie finansowe przedsiębiorców.
Prawo podatkowe
• nieprecyzyjna legislacja podatkowa w dobie pandemii,
• zwiększanie uprawnień organów podatkowych,
• problemy podatników.
Wybrane fragmenty dotyczące ochrony zdrowia
Wnioski w obszarze ochrona zdrowia:
„(…)Pozostaje wciąż na uwadze sytuacja przepełnienia szpitali w czasie pandemii w szczególności w regionach, gdzie występuje lub występowała wysoka liczba zakażeń w kierunku COVID-19, z jednoczesnym niskim wskaźnikiem osób zaszczepionych.(…)”.
Wnioski w obszarze ochrona zdrowia:
„(…)Okres pandemii COVID-19 uwidocznił brak koordynacji działań między pogotowiem a szpitalem. Dochodziło do wielogodzinnych kolejek karetek przed szpitalami, zgonów pacjentów w karetkach. Pomimo reorganizacji Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz zwiększenia nakładów na jego funkcjonowanie, nie wyeliminowano najważniejszych, istniejących od wielu lat problemów.(…)”.
Wnioski w obszarze ochrona zdrowia:
„(…)Podmioty lecznicze borykały się z niedostatkami respiratorów, jak i również z brakami kadrowymi, w szczególności pielęgniarskimi do ich obsługi oraz niewystarczającymi
szkoleniami w zakresie korzystania z tych urządzeń..(…)”.
Wnioski w obszarze ochrona zdrowia:
„(…)W czasie pandemii była w pełni zapewniona opieka zdrowotna osobom w stanie nagłym, w szczególności w przypadku problemów kardiologicznych, nadciśnienia,
stomatologicznych, a także osób posiadających przewlekłe choroby i cierpiących onkologicznie oraz wymagających niezwłocznie rehabilitacji, np. po wypadku samochodowym. Chaos w funkcjonowaniu publicznej służby zdrowia pogłębiało odwoływanie planowych wizyt i operacji.(…)”.
Wnioski w obszarze ochrona zdrowia:
„(…)Stan pandemii pogorszył sytuację w zakresie leczenia psychiatrycznego zarówno dzieci, jak i osób dorosłych, która od lat była na granicy wydolności. W związku z potrzebą leczenia osób chorych na COVID-19 zamykane były oddziały psychiatryczne, a ich pacjenci, mimo że wymagali dalszej opieki lekarskiej – odsyłani do domu.(…)”.
Wnioski w obszarze ochrona zdrowia:
„(…)Zaznaczył się również problem braku rekomendacji co do opieki pielęgnacyjnej podczas pandemii oraz trudności z dostępem do opieki pielęgnacyjnej nad małoletnim
pacjentem przebywającym w szpitalu dla jednego z rodziców podczas pandemii COVID-19. W praktyce nadal pojawiają się trudności w dostępie do porodów rodzinnych (z osobą
towarzyszącą).(…)”.
Wnioski w obszarze ochrona zdrowia:
„(…)Poważnym utrudnieniem okazał się niewystarczający dostęp osób obłożnie chorych lub z trudnościami w samodzielnym poruszaniu się do mobilnych punktów szczepień. Zauważono konieczność zorganizowania szczepienia dla osób dotkniętych bezdomnością w specjalnie utworzonych tymczasowych punktach szczepień. Organizacja szczepienia nie uwzględniła wielu ograniczeń, z jakimi borykają się osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnościami.(…)”.
Materiały źródłowe ...
Komunikat RPO. [Link aktywny: 31.12.2021r. godz.: 11:30]
„Raport dotyczący skutków pandemii”. [Link aktywny: 31.12.2021r. godz.: 11:30]