Proste to RODO ochrona danych w medycynie

Informowanie pracodawcy o zaszczepieniu

Informowanie pracodawcy o zaszczepieniu

Informowanie pracodawcy o zaszczepieniu, czy jest obowiązkiem, czy pracodawca może o to pytać pracowników? Coraz więcej regulacji np. wytycznych MZ i GIS, warunkuje dokonywanie określonych czynności od tego, czy np. dany personel został zaszczepiony przeciwko COVID-19, czy też nie? Coraz częściej spotykamy się z sytuacjami życia codziennego, które zakładają, iż informacja o fakcie zaszczepienia się, bądź przebycia choroby COVID-19 będzie przetwarzana.

Projekt przepisów dopuszczających przetwarzanie

Kancelaria Prezesa RM w BIP w dziale “Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów” opublikowała projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (UD271).

Informowanie pracodawcy o zaszczepieniu co jeszcze ...

Jak czytamy w uzasadnieniu

cyt.: “(…)Zgodnie z projektowanymi przepisami przedsiębiorca lub podmiot niebędący przedsiębiorcą, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie objęty czasowym ograniczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 46b pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, nie podlegałby takiemu ograniczeniu, jeżeli działalność gospodarcza jest wykonywana na rzecz osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19, osoby po przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub osoby posiadającej ważny negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.(…)”.

 

Jak czytamy w uzasadnieniu

cyt.: (…)Proponuje się, aby przedsiębiorca lub podmiot niebędący przedsiębiorcą, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie objętym czasowym ograniczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 46b pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, nie podlegał takiemu ograniczeniu, jeżeli działalność gospodarcza będzie wykonywana na rzecz osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19, osoby po przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub osoby posiadającej ważny negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.(…)”.

Jak czytamy w uzasadnieniu

cyt.: “(…)W celu weryfikacji statusu zdrowotnego będzie możliwość stosowania aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywania zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia. Będą one mogły być wydawane przez osoby wykonujące zawód medyczny. Fotografie będą pochodzić z Rejestru Dowodów Osobistych oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych(…)”.