Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta
Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta zawiera szereg interesujących przepisów, w kręgu naszego zainteresowania pozostaną jednak projektowane zapisy zmiany przepisów dotyczących zasad stosowania monitoringu wizyjnego w podmiotach leczniczych.
Monitoring w Ustawie o działalności leczniczej
- ogólnodostępnych, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów lub pracowników pomieszczeń,
- w których są udzielane świadczenia zdrowotne oraz pobytu pacjentów, w szczególności pokoi łóżkowych, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, przebieralni, szatni, jeżeli wynika to z przepisów odrębnych– za pomocą urządzeń umożliwiających rejestrację obrazu (monitoring).(…)”.
Projekt zmian w Ustawie o działalności leczniczej
- ogólnodostępnych, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów lub pracowników pomieszczeń,
- w których są udzielane świadczenia zdrowotne oraz pobytu pacjentów, w szczególności pokoi łóżkowych, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, przebieralni, szatni, jeżeli jest to konieczne w procesie ich leczenia lub dla zapewnienia im bezpieczeństwa– za pomocą urządzeń umożliwiających rejestrację obrazu (monitoring).(…)”.
Warunki legalizujące monitoring wizyjny
Obecnie obowiązujące przepisy warunkują możliwość stosowania monitoringu wizyjnego tym, że wynikać ma jego stosowanie z odrębnych przepisów. Projektowana natomiast zmiana zakłada, iż warunkiem legalizującym stosowania monitoringu wizyjnego w pomieszczeniach w których udzielane są świadczenia zdrowotne oraz pobytu pacjentów, w szczególności pokoi łóżkowych, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, przebieralni, szatni jest to aby było to konieczne w procesie leczenia pacjentów lub dla zapewnienia im bezpieczeństwa.
Zmiana ma istotne znaczenie praktyczne
Projektowane zmiany zatem oznaczają, iż ADO będą mieli możliwość odmiennie niż dotychczas, stosowania monitoringu wizyjnego nawet w sytuacji, kiedy przepisy szczególne o tym nie stanowią, wtedy kiedy jest to konieczne w procesie leczenia lub dla zapewnienia bezpieczeństwa. Naturalnie przyjąć należy, iż obecnie obowiązujące przepisy szczególne dopuszczające możliwość stosowania monitoringu wizyjnego utrzymane zostaną w mocy.
Ma to znaczenie, czy "lub", czy "albo", czy "i"
Jako przykład niech posłuży nam zapis § 29 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą,
cyt.; „(…) W pokojach łóżkowych dopuszcza się instalację urządzeń umożliwiających obserwację pacjentów, jeżeli jest to konieczne w procesie ich leczenia i dla zapewnienia im bezpieczeństwa(…)”.
Z przepisy tego wynika, iż w pokojach łóżkowych dopuszczalne jest stosowanie monitoringu wizyjnego, ale pod warunkiem tzn. jeżeli jest to monitorowanie koniecznością w procesie leczenia pacjentów oraz równolegle jest konieczne dla zapewnienia im bezpieczeństwa. Tymczasem projektowane zapisy zmieniające obecnie obowiązujący art. 23a ust. 1 pkt. 2 Ustawy o działalności leczniczej zakładają, że w takich pokojach łóżkowych monitoring wizyjny będzie dopuszczalny także w sytuacji, kiedy jest to konieczne w procesie leczenia, albo kiedy jest to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa ale także w sytuacji kiedy jest to konieczne w procesie leczenia i dla zapewnienia bezpieczeństwa. Tylko ten trzeci wariant pokrywa nam się z obecnie obowiązującym przepisem. Innymi słowy nowe projektowane regulacje pozwolą na stosowanie monitoringu w pokojach łóżkowych np. wtedy kiedy będzie to niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów tymczasem jednak przepis obecnie obowiązujący zakłada, że musi to być konieczne w procesie leczenia pacjentów i jednocześnie niezbędne dla zapewnienia im bezpieczeństwa.
Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta
Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta w sposób istotny rozszerza zakres sytuacji, w których to monitoring wizyjny będzie mógł być stosowany. Pamiętać także należy o tych stanach faktycznych, względem których nie ma obecnie przepisów szczególnych dopuszczających możliwość stosowania monitoringu wizyjnego, w których to obecnie np. zgoda jest przesłanką legalizującą przetwarzanie, albowiem przy zachowaniu obecnej formy brzemienia projektowanego zapisu art. 23a ust. 1 pkt. 2) Ustawy o działalności leczniczej, takie przypadki wystarczy, iż zostaną zakwalifikowane jako przypadki, w których stosowanie monitoringu jest koniecznością ze względu na bezpieczeństwo pacjenta i automatycznie (oczywiście po dokonaniu adekwatnego testu równowagi) odbieranie zgód stanie się bezcelowe.