Ocena ryzyka zawodowego COVID-19
Ocena ryzyka zawodowego COVID-19 powstałego w związku z nowymi zagrożeniami, jakie niesie za sobą szerzenie się SARS-CoV-2 to obowiązek pracodawcy, który jest zobligowany do tego, aby oceniać i dokumentować także to ryzyko zawodowe, występujące przy określonych pracach, oraz stosować niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko.
Kodeks pracy.
Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności pracodawca jest obowiązany:
- organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy;
- zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń;
- reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy;
- zapewnić rozwój spójnej polityki zapobiegającej wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym uwzględniającej zagadnienia techniczne, organizację pracy, warunki pracy, stosunki społeczne oraz wpływ czynników środowiska pracy;
- uwzględniać ochronę zdrowia młodocianych, pracownic w ciąży lub karmiących dziecko piersią oraz pracowników niepełnosprawnych w ramach podejmowanych działań profilaktycznych;
- zapewniać wykonanie nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy;
- zapewniać wykonanie zaleceń społecznego inspektora pracy.
Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
Ocena ryzyka zawodowego - jako obowiązek pracodawcy.
Ocena ryzyka zawodowego COVID-19 to obowiązek pracodawcy, który jest zobligowany do tego, aby oceniać i dokumentować ryzyko zawodowe, występujące przy określonych pracach, oraz stosować niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko. W szczególności pracodawca jest obowiązany:
- zapewnić organizację pracy i stanowisk pracy w sposób zabezpieczający pracowników przed zagrożeniami wypadkowymi oraz oddziaływaniem czynników szkodliwych dla zdrowia i uciążliwości – z uwzględnieniem możliwości psychofizycznych pracowników;
- zapewnić likwidację zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników głównie przez stosowanie technologii, urządzeń, materiałów i substancji niepowodujących takich zagrożeń.
Środki ochrony adekwatne do zagrożeń.
Jeżeli ze względu na rodzaj procesu pracy likwidacja zagrożeń nie jest możliwa, należy stosować odpowiednie rozwiązania organizacyjne i techniczne, w tym odpowiednie środki ochrony zbiorowej, ograniczające wpływ tych zagrożeń na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników.
W sytuacji gdy ograniczenie zagrożeń w wyniku zastosowania rozwiązań organizacyjnych i technicznych nie jest wystarczające, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom środki ochrony indywidualnej, odpowiednie do rodzaju i poziomu zagrożeń.
Prawidłowa informacja o zagrożeniach i środkach ochrony.
Pracodawca powinien zapewnić pracownikom informacje o istniejących zagrożeniach, przed którymi chronić ich będą środki ochrony indywidualnej oraz informacje o tych środkach i zasadach ich stosowania.
Systematyczne kontrole.
Pracodawca jest obowiązany zapewnić systematyczne kontrole stanu bezpieczeństwa i higieny pracy ze szczególnym uwzględnieniem organizacji procesów pracy, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych oraz ustalić sposoby rejestracji nieprawidłowości i metody ich usuwania.
Bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia.
W razie stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników, osoba kierująca pracownikami jest obowiązana do niezwłocznego wstrzymania prac i podjęcia działań w celu usunięcia tego zagrożenia.
Ocena ryzyka.
Pozyskiwanie informacji niezbędnych dla przeprowadzenia oceny ryzylka.
- Pozyskujemy informacje nt. tego, jakie są stanowiska pracy w zakładzie pracy.
- Określamy profil pracujących pracowników zwracając uwagę na to czy są to np. młodociani, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży, pracownicy niepełnoetatowi, podwykonawcy, pracownicy zatrudnieni poza siedzibą przedsiębiorstwa.
- Rozpoznajemy jakie na poszczególnych stanowiskach wykorzystywane są narzędzia pracy i materiały.
- Dokonujemy analizy tego, na jakie zagrożenia wskazują poszczególne instrukcje obsługi sprzętu, z jakiego korzystają pracownicy.
- Nazywamy to, jakie czynniki niebezpieczne, szkodliwe lub uciążliwe występują.
- Ustalamy, czy i jakie są są na stanowiskach pracy stosowane środki ochrony zbiorowej i indywidualnej.
- Pozyskujemy także dane w zakresie tego, jakie były wykonane pomiary i jakie były ich wyniki dot. czynników szkodliwych.
- Zapoznajemy się z dotychczasową dokumentacją BHP dokumentującą przypadki wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
- Odnotowujemy, z jakiego rodzaju zagrożeniami już zidentyfikowanymi mamy do czynienia, i jakie mogą one generować skutki.
- Bezwzględnie ustalamy, jakie są przepisy prawne i normy dotyczące występujących u pracodawcy stanowisk pracy.
- Działaniem właściwym będzie także pozyskanie bezpośrednio od personelu pracowniczego istotnych dla procesu oceny ryzyka informacji.
Identyfikacja zagrożeń dla poszczególnych stanowisk pracy.
Proces monotonny i wymagający skrupulatnego podejścia do tematu, albowiem wymaga on odnotowania konkretnych rodzajów zagrożeń, z jakimi możemy mieć do czynienia na danym konkretnym stanowisku pracy.
Szacowanie ryzyka.
Metoda oceny ryzyka wg polskiej normy PN-N-18002 korzysta z dwóch parametrów ryzyka: ciężkości następstw (czyli skutków) występujących na stanowisku pracy zagrożeń oraz prawdopodobieństwa z jakim następstwa te (urazy, choroby) mogą się urzeczywistnić. Szacowanie zarówno ciężkości następstw jak i prawdopodobieństwa ich wystąpienia określa na trzech poziomach: małym, średnim i dużym. Zgodnie z tą metodą następuje (po oszacowaniu parametrów ryzyka) określenie poziomu ryzyka – w skali trójstopniowej, jako małego, średniego i dużego, tj. wg schematu podanego w poniższej tabelce:
Działania eliminujące lub ograniczające ryzyko.
Należy zacząć opracowywanie działań od tych rodzajów zagrożeń, których ryzyko wystąpienia oceniamy na największe. Zgodnie z zasadą, aby możliwość całkowitego usunięcia zagrożenia miała priorytet, a zastosowanie środków ochrony indywidualnej było ostatecznością. W sytuacji jednak ryzyka niedopuszczalnego planowane działania ograniczające muszą mieć charakter bezzwłoczny. Ryzyko średnie wymaga prowadzenia działań na rzecz jego dalszego zmniejszania. Z kolei ryzyko małe wymaga podejmowania działań zapewniających ich niezmienność.
Rozliczalność wyników dokonanej oceny.
Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko oceniać ryzyko zawodowe, ale także dokumentować fakt dokonanej oceny.
Państwowa Inspekcja Pracy - ocena ryzyka zawodowego.
Realizując, jako pracodawca, zadania z zakresu BHP, należy zachowywać daleko idącą skrupulatność, z tego względu serwis internetowy Państwowej Inspekcji Pracy, zaproponował swoim użytkownikom specjalny dział poświęcony tematyce Oceny Ryzyka Zawodowego. Tematycznie podzielono go na trzy działy:
Przepisy prawa - ocena ryzyka zawodowego.
Źródło: Kodeks Pracy
Prosto i czytelnie, bardzo pomocny artykuł miałam problemy z nazwaniem zagrożeń teraz już mam szablon i dostosuję sobie do swoich potrzeb. Brawo świetna robota a wytyczne GIS to gotowe praktycznie odpowiedzi. POLECAM
Polecam produkt z linku, zakupiłem i to było to, czytelnie prosto napisane tak, że pracownicy zrozumieją, dokument edytowalny więc spokojnie można swoje fanaberie do niego dorzucać, chociaż nie potrzeba.