Zaległy urlop w pandemii - do kiedy należy go udzielić.
Zaległy urlop w pandemii – do kiedy należy go udzielić, czy pracownik ma obowiązek z niego skorzystać w określonym terminie.
Kodeks Pracy.
Urlop jest prawem pracownika, którego nie może się zrzec.
Zgodnie z art. 152 § 1 Kodeksu Pracy
cyt.: „(…)Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej „urlopem”(…)”.
Obowiązkiem pracodawcy jest udzielić urlopu.
Zgodnie z art. 161 Kodeksu Pracy
cyt.: „(…)Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo(…)”.
Niewykorzystany urlop tylko do 30 września.
Zgodnie z art. 168 Kodeksu Pracy
cyt.: „(…)Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art.163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego; nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art.167(2)(…)”.
Kara grzywny.
Zgodnie z art. 282 § 1 pkt. 2 Kodeksu Pracy
cyt.: „(…)Kto, wbrew obowiązkowi: (…) nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu (…) podlega karze grzywny od 1000zł do 30000zł (…)”.
Urlop w okresie pandemii SARS-CoV-2.
cyt.: „(…)W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.(…)”.
W treści odpowiedzi na zapytanie nr 1098 w sprawie wykorzystania zaległego urlopu w czasie pandemii COVID-19 czytamy, iż
cyt.: „(…)Rozwiązanie to zostało oparte na założeniu, że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pracownicy będą wykazywać zmniejszone zainteresowanie wykorzystywaniem prawa do urlopu wypoczynkowego w związku z wprowadzonymi ograniczeniami dotyczącymi dystansowania społecznego oraz ograniczenia lub zawieszenia działalności obiektów i usług związanych z branżą turystyczną i hotelarską. W konsekwencji w takiej sytuacji dochodziłoby do kumulacji urlopów niewykorzystanych w latach poprzednich oraz urlopów nabytych w bieżącym roku kalendarzowym(…)”.
Brak możliwości udzielenia urlopu niewykorzystanego po 30 września.
W treści odpowiedzi na zapytanie nr 1098 w sprawie wykorzystania zaległego urlopu w czasie pandemii COVID-19 czytamy, iż
cyt.: „(…)Biorąc powyższe pod uwagę, w szczególności uwzględniając treść orzecznictwa sądowego oraz konieczność przeciwdziałania potencjalnemu kumulowaniu przez pracowników niewykorzystanych i bieżących urlopów wypoczynkowych w okresie trwania stanu epidemii SARS CoV-2, uprzejmie informuję Panią Marszałek, że obecnie nie przewiduje się zmiany przepisów prawa pracy dotyczących wykorzystania przez pracowników zaległych urlopów w kierunku postulowanym w zapytaniu Pani Poseł(…)”.