Sprawozdawczość według ICF.
Sprawozdawczość według ICF – NFZ w swoim komunikacie przekazał informację, iż
cyt.: „(…) Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że trwają prace związane z dostosowaniem systemu informatycznego w zakresie komunikatu XML polegające na umożliwieniu świadczeniodawcom sprawozdawania wyników oceny funkcjonalnej świadczeniobiorców, którym udzielono świadczeń w rodzaju rehabilitacja lecznicza(…)”.
Dokumentacja medyczna a ICF.
Zgodnie z § 7 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 06 kwietnia 2020r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania
Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na nasze wystąpienie.
Wystąpiliśmy z pytaniem do Ministerstwa Zdrowia co do kwestii związanej z obowiązkiem, czy tylko uprawnieniem sprawozdawania wyników oceny funkcjonowania świadczeniobiorców, którym udzielono świadczeń w rodzaju rehabilitacja lecznicza z wykorzystaniem ICF.
„(…) Zgodnie z art. 189 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.) – świadczeniodawcy, którzy zawarli umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, są obowiązani do gromadzenia i przekazywania Funduszowi danych, o których mowa w art. 190 ust. 1 (związanych z udzielanymi świadczeniami) i art. 190 ust. 2 (związanych z nabywaniem leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych) (…)”
„(…) Kwestie sprawozdawczości do Narodowego Funduszy Zdrowia w zakresie udzielonych świadczeń reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2019 r. w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1207), które nie przewiduje wymogu ani gromadzenia ani przekazywania danych, które charakteryzują udzielone świadczenie przez odwołanie do klasyfikacji ICF (…)”.
Nieuniknione zmiany w zakresie ICF.
Z treści udzielonych merytorycznych wyjaśnień MZ wynika iż,
cyt „(…) Jednocześnie informuję, że obowiązek związany z przekazywaniem danych w powiązaniu z klasyfikacją ICF został przewidziany w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej, wydawanego na podstawie art. 11 ust. 4a ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (…)”.
Kwestia prowadzenia dokumentacji medycznej.
Pozostała więc do rozstrzygnięcia kwestia wpisów w dokumentacji medycznej. Treść cytowanego wyżej przepisu nowego Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie dokumentacji medycznej nie pozostawia złudzeń. W dokumentacji prowadzonej przez fizjoterapeutę przy opisie stanu funkcjonowania uwzględnia się Międzynarodową Klasyfikację Funkcjonowania, Niepełnosprawności Zdrowia.
Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia wskazuje na zakres czasowy od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy jak również precyzuje kto jest osobą, jaka udziela świadczeń zobligowaną do dokonania wpisu w dokumentacji medycznej
cyt.:”(…) Zasady udzielania świadczeń przez fizjoterapeutów określa art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. z 2019 r. poz. 952, z późn. zm.). Osoba, która udziela świadczeń dokonuje wpisu w dokumentacji medycznej, w tym w zakresie stosowania klasyfikacji. Jednocześnie podkreślić należy, że zgodnie z § 72 ust. 1 rozporządzenia podmioty mogą prowadzić dokumentację zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz.U. poz. 2069) do dnia 31 grudnia 2020 r. (…)”.