Ułatwienia rozliczeń z NFZ.
Ułatwienia rozliczeń z NFZ stały się faktem za sprawą wejścia w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia
z dnia 15 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2020r., poz. 696).
Wprowadzone zmiany.
Zmiana miejsca udzielania świadczeń (§ 7 ust. 3 załącznika)
Dotychczas: Zmiana określonego w umowie miejsca udzielania świadczeń następuje na pisemny wniosek świadczeniodawcy. Dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu rozpatruje wniosek w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania i udziela zgody albo odmawia jej wydania w formie pisemnej.
Zmiana: Zmiana określonego w umowie miejsca udzielania świadczeń następuje na wniosek świadczeniodawcy , po uzyskaniu zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu. Brak odpowiedzi na wniosek w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania oznacza jego pozytywne rozpatrzenie. Dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu może przed upływem tego terminu, po poinformowaniu o tym wnioskodawcy wydłużyć termin rozpatrzenia wniosku o kolejne 7 dni. Brak odpowiedzi na wniosek w wydłużonym terminie oznacza jego pozytywne rozpatrzenie.
Rozliczenia przy zaprzestaniu opieki (§ 17 ust. 1 załącznika)
Dotychczas: W przypadku świadczeń rozliczanych na podstawie kapitacyjnej stawki rocznej, należność z tytułu realizacji świadczeń za okres sprawozdawczy, określona w rachunku przekazywanym przez świadczeniodawcę, stanowi sumę dwunastych części iloczynów liczby świadczeniobiorców objętych opieką w poszczególnych grupach świadczeniobiorców i kapitacyjnych stawek rocznych, z uwzględnieniem współczynników korygujących.
Zmiana: W przypadku świadczeń rozliczanych na podstawie kapitacyjnej stawki rocznej, należność z tytułu realizacji świadczeń za okres sprawozdawczy, określona w rachunku przekazywanym przez świadczeniodawcę, stanowi sumę dwunastych części iloczynów liczby świadczeniobiorców objętych opieką w poszczególnych grupach świadczeniobiorców i kapitacyjnych stawek rocznych, z uwzględnieniem współczynników korygujących. W przypadku zaprzestania obejmowania opieką świadczeniobiorców w trakcie okresu sprawozdawczego należność, o której mowa w zdaniu pierwszym jest ustalana jako suma dwunastych części iloczynów liczby świadczeniobiorców objętych opieką w poszczególnych grupach świadczeniobiorców i stawek rocznych, pomnożona przez iloraz liczby dni obejmowania opieką i liczby dni roboczych wdanym okresie sprawozdawczym z uwzględnieniem współczynników korygujących.
Rozliczanie świadczeń uzdrowiskowych (§ 25 załącznika)
Dotychczas: Należność z tytułu umowy za realizację świadczeń leczenia uzdrowiskowego oddział Wojewódzkiego Funduszu wypłaca przelewem na rachunek bankowy określony w umowie w terminie 14 dni od dnia dostarczenia przez świadczeniodawcę dokumentów rozliczeniowych. Przepisów § 24 ust. 1 i 6 nie stosuje się.
Zmiana: Wyrazy „14 dni” zastępuje się wyrazami „5 dni roboczych”. Uchyla się zdanie drugie.
Płatność a braki w dokumentacji rozliczeniowej (§ 26 ust. 4 załącznika)
Dotychczas: Oddział Wojewódzki Funduszu dokonuje płatności wstrzymanych należności w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzupełnionych lub poprawionych dokumentów rozliczeniowych, informacji, o której mowa w § 17 ust. 2, dokumentów, o których mowa w § 23 ust. 5, lub otrzymania korygujących dokumentów rozliczeniowych, nie wcześniej jednak niż w terminie płatności przewidzianym dla złożenia prawidłowych dokumentów.
Zmiana: Oddział wojewódzki Funduszu dokonuje płatności wstrzymanych należności w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania uzupełnionych lub poprawionych dokumentów rozliczeniowych, informacji, o której mowa w §17 ust. 2, dokumentów, o których mowa w §23 ust. 5, lub otrzymania korygujących dokumentów rozliczeniowych
Zmian jest więcej ....
- Ułatwienia w zakresie wymiany dokumentów (§ 23 ust. 6, 6a, 7, 8, 9 załącznika).
- Znaczne usprawnienie i przyspieszenie składania oświadczeń i wniosków dotyczących umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (§ 39, 40 załącznika).
- Szereg tymczasowych rozwiązań obowiązujących w związku z trwaniem stanu zagrożenia epidemicznego.
- Zachęcamy do wnikliwej analizy treści Rozporządzenia z uwagi na jego szczególny charakter oraz przedmiot regulacji.
Autor: Dominik Spałek