Krajowy Rejestr Pacjentów COVID-19
Krajowy Rejestr Pacjentów COVID-19 stał się faktem. Dnia 09 kwietnia 2020r., weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 07 kwietnia 2020r., w sprawie Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19 (Dz.U. z 2020r., poz 635). Minister Zdrowia na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 20 ust. 1 Ustawy z dnia 28 kwietnia 2011r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz.U. z2019r.poz.408, 730, 1590 i 1905) wydał przepisy które stanowią o tym:
- Podmiot prowadzący Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19.
- Okres na jaki utworzono rejestr.
- Usługodawców obowiązanych do przekazywania danych do rejestru oraz sposób i termin przekazywania przez nich danych do rejestru.
- Sposób prowadzenia rejestru.
- Zakres i rodzaj danych przetwarzanych w rejestrze.
- Rodzaje identyfikatorów przetwarzanych w rejestrze spośród identyfikatorów określonych w art. 17c ust. 2–5 ww. Ustawy.
Od kiedy obowiązują przepisy: Od dnia 09 kwietnia 2020r. obowiązują przepisy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19.
Jaki podmiot prowadzi Rejestr: Rejestr Pacjentów COVID-19 prowadzić będzie Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.
Na jaki okres utworzony został Rejestr: Rejestr utworzony został na okres 12 miesięcy.
Jakie podmioty, w jaki sposób zobowiązane są do przekazywania danych: Dane oraz identyfikatory zobowiązane są przekazywać do rejestru za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, prowadzonego prze Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, podmioty lecznicze wykonujące działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne, w tym opiekę zdrowotną w izolatorium jak również medyczne laboratoria diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2
Jakiego rodzaju dane beda przetwarzane w Rejestrze: W rejestrze przetwarzane będą m.in. dane identyfikacyjne, kontaktowe pacjenta, dane dotyczące stanu zdrowia – w chwili postawienia diagnozy, wywiad epidemiologiczny, informacje na temat wykonanych badań w ramach diagnostyki COVID-19, dane zebrane w trakcie monitorowania stanu zdrowia, opis zastosowanego leczenia, dane związane z pobytem u świadczeniodawcy, jak również dane związane z ewentualną przyczyną zgonu.
Wywiad epidemiologiczny a pracownicy medyczni: W rejestrze przetwarzane bedą dane z wywiadu epidemiologicznego, które zawierać będą m.in. informację o styczności z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie wirusem SARS-CoV-2,czy styczność ta dotyczyła osoby wykonującej zawód medyczny,datę wystąpienia pierwszych objawów COVID-19,informacje o pracy przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej, a wprzypadku odpowiedzi pozytywnej – wykonywany zawód.
Wywiad epidemiologiczny a pracownicy medyczni: W rejestrze przetwarzane będą dane z wywiadu epidemiologicznego, które zawierać będą m.in. informację o styczności z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie wirusem SARS-CoV-2,czy styczność ta dotyczyła osoby wykonującej zawód medyczny,datę wystąpienia pierwszych objawów COVID-19,informacje o pracy przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej, a w przypadku odpowiedzi pozytywnej – wykonywany zawód.
Informacje o pacjentach leczonych przed 09 kwietnia 2020r.: Obowiązek przekazania danych do Rejestru Pacjentów z COVID-19, dotyczy także tych pacjentów, względem których udzielono świadczeń opieki zdrowotnej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie przepisów.
Rejestr Czynności Przetwarzania - RCPD
Wprowadzenie nowych przepisów skutkuje pojawieniem się nowego procesu dla ADO, który zobowiązany zostaje do pozyskiwania danych, jak i do ich udostępniania nowemu odbiorcy.