Proste to RODO ochrona danych w medycynie

Dokumentacja medyczna bez opłat także dla upoważnionego i pełnomocnika

Począwszy od 4 maja 2019 r. pierwsza kopia dokumentacji medycznej Pacjenta musi być udostępniana Pacjentowi przez Podmiot Wykonujący Działalność Leczniczą (PWDL) nieodpłatnie, czyli za darmo bez pobierania opłaty. Przypomnijmy, Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta przewiduje, że opłaty nie pobiera się w przypadku udostępnienia dokumentacji medycznej „pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu”, po raz pierwszy w żądanym zakresie.

Liczne kontrowersje powstały na gruncie wykładni przepisu UoPPiRP oraz stosowania tych regulacji w praktyce. Problematyczne stało się określenie tego, czy dokumentacja medyczna powinna być udostępniana nieodpłatnie  także osobom upoważnionym przez Pacjenta do tego, jak i pełnomocnikom ustanowionym przez pacjenta?.

Mając na uwadze powyższe kontrowersje 16 maja 2019r., wystąpiliśmy do Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o zajęcie stanowiska w przedmiocie zagadnienia. W odpowiedzi udzielonej dnia 17 lipca 2019r. [EZP.024.15.2019.EW] Ministerstwo Zdrowia wskazuje, iż cyt.: “(…) w nawiązaniu do wcześniejszej korespondencji w sprawie dostępu do dokumentacji medycznej, uprzejmie informuję, iż z Rzecznikiem Praw Pacjenta została wypracowana wspólna interpretacja art. 28 ust. 2a pkt 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2019 r. poz. 1127, z poźn.zm.). Upoważnienie do dokumentacji jest elementem prawa pacjenta do dokumentacji medycznej (…)”

W treści stanowiska zaprezentowanego na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta czytamy, iż cyt.: “(…) W ocenie Ministra Zdrowia przyjęta regulacja ma zagwarantować pacjentowi, że nie pobiera się od niego opłaty za pierwsze żądanie udostępnienia dokumentacji – bez względu na to, czy żądanie to kieruje do podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych sam, czy też przez osobę upoważnioną/pełnomocnika. Tym bardziej bez znaczenia pozostaje fakt, czy osoba działająca w jego imieniu opiera się na upoważnieniu regulowanym w ustawie o prawach pacjenta czy na pełnomocnictwie regulowanym w kodeksie cywilnym. Odmienna interpretacja powodowałaby dla osób z niepełnosprawnościami czy osób niesamodzielnych, które nie zawsze mają przedstawiciela ustawowego, trudności w realizacji prawa do dokumentacji medycznej. Z wykonywaniem zaś tego prawa łączy się prawo upoważniania innych osób. Stąd też jedynym kryterium jest w tym przypadku to, czy pacjent korzysta z uprawnienia w przedmiocie dostępu do dokumentacji  po raz pierwszy w żądanym zakresie oraz formie(…)”.

Źródło informacji: RPP / MZ

Uzgodnione stanowisko w sprawie bezpłatnego udostępniania dokumentacji medycznej dla Pacjenta oraz jego pełnomocnika jak również osoby przez niego upoważnionej.